Může za nezaměstnanost nevzdělanost

Podle aktuálních údajů je v České Republice více než 600 000 nezaměstnaných. A to ČR nabízí přes 33 794 nabídek práce, lidé na ni buď nemají kvalifikaci nebo dostatečnou praxi. To, že v ČR roste míra nezaměstnanosti není žádná novinky, ale nyní roste i mezi čerstvými absolventami. A to jen proto, že absolventi nemohou najít uplatnění v oboru, který vystudovali a na jiné obory nemají dovednosti a znalosti.

To, že vysokoškoláci jsou na tom lépe a lidé se základním vzděláním nejhůř není až taková pravda. Samozdřejmě vysokoškoláci mají více znalostí a mohou se uplatnit na vyšších postech, ale i lidé bez vzdělání umějí pracovat .

Na různých internetových portálech najdete více nez 16 000 nabídek práce v daných oborech. Ale ani jeden z nich Vám nezaručuje, že na danou pozici na kterou jste odpověděli Vás přijmou ba naopak kolikrát už Vám ani nenapíšou.

Situací na trhu práce se dlouhodobě zabývá projekt Národní soustava kvalifikací, který ve spolupráci se sektorovými radami monitoruje kvalifikační potřeby v jednotlivých oborech a díky propojení pracovních nabídek se vzdělávacími kurzy a profesními zkouškami se snaží volná místa naplňovat. Jejím cílem je zajistit vzdělání těm, kteří nedokončili šklu, ale chtějí si vzdělání doplnit. Pomáhá i těm, kteří vystudovali jiný obor, ale chtějí pracovat úplně jinde.

Od zahájení Národní soustavy kvalifikací v roce 2005 do konce ledna 2013 bylo vykonáno 67 014 zkoušek.