Internet

Jedná se o komunikační síť, která funguje na základě propojení počítačů prostřednictvím telefonních a satelitních linek. Kromě mnoha jiných informací zde můžete najít také nabídku volných pracovních míst v regionu, který si vyberete. Rubriku s nabídkou práce na svých hlavních stránkách nabízí většina provozovatelů (na stránkách www.seznam.cz, www.volny.cz apod.). K internetové síti je možné se připojit v každém větším městě v internetových kavárnách (cena za 20 min. bývá 20,- – 25,- Kč) nebo také v knihovnách. Zde je ale nejprve třeba zaplatit členský poplatek za knihovní služby (zhruba 100,- Kč na půl roku/rok), použití internetu pak bývá zpravidla zdarma. Možnost připojit se na internet pro vyhledávání zaměstnání nabízejí také některé úřady práce.

Než začnete hledat

ujasněte si, jakou práci hledáte a proč. Udělejte si jasno ve vašich cílech a možnostech, ušetříte hodně času a zbytečného bloumání. Sami si odpovězte na několik jednoduchých otázek:

Proč hledám práci?
Jaká práce mě bude bavit?
Co umím a na co mám kvalifikaci?
Zda jsem ochoten do zaměstsnání dojíždět?

Pokud si uděláte jasno, můžete se pustit do samotného hledání. Prohlížejte pracovní nabídky, využijte služby internetových vyhledávacích agentů, umístěte své CV na internetu.

Kde hledat?

Na českém internetu existují desítky serverů, které uveřejňují nabídky práce. Kromě vyhledávání nabízejí některé i hlídání aktuálních pozic (vyhledávací agenti/filtry), zveřejnění životopisu či videovizitky (video CV), porovnání mezd, hodnocení firem, reference uživatelů, propojení sociálních sítí a rady personalistů. K nejznámějším serverům patří:

* prace.centrum.cz
* jobs.cz
* monster.cz
* sprace.cz
* správnýkrok.cz
* prace.cz
* jobcity.cz
* agentka.cz
* praceprace.cz
* cvonline.cz
* jobdnes.cz
* profesia.cz

Obsah serverů se velmi často překrývá, takže stačí vybrat si tři a ty pečlivě sledovat, ale pozor občas se stane i to že některé nabídky najdete na jednom serveru a na druhém a třetím nikoliv takže je doopravdy velmi důležité kde hledáte. Volte takové, které zveřejňují volná místa, odpovídající vašemu zájmu a kvalifikaci, jenž jsou přehledné, uživatelsky vlídné a umožňují hledat podle podstatných kritérií (pozice, obor, lokalita, informace o firmě, možnost nastavit parametry hledání). Reagujte jen na inzeráty, které odpovídají vašemu zájmu a možnostem. Pracovní nabídky se na internetu objevují prakticky neustále, nemusíte však sedět u internetu pořád. Stačí, když nové inzeráty prohlédnete jednou za týden.

Pokud už odpovídáte, napište jednoduchý motivační dopis, ve kterém stručně vylíčíte, proč jste si vybrali právě tuto práci a proč považujete sebe za vhodného kandidáta. K dopisu přiložte CV (curriculum vitae neboli životopis), v němž zdůrazníte ty body, které nejvíce odpovídají dané pozici. Nemusíte nic vymýšlet nebo přikrášlovat (na podvod by se stejně přišlo), prostě jen formulujte životopis tak, aby byl v co největší shodě s požadavky inzerátu.
CV: Nabídněte sami sebe

Řada volných míst se mezi inzeráty vůbec neobjeví, firmy je obsazují na základě životopisů, které mají interně k dispozici. Pokud tedy o změně místa jen uvažujete, ale nechcete, aby utekla zajímavá nabídka, zaregistrujte se a založte si vlastní životopis na internetu. Personalisté, které váš životopis zaujme, se ozvou sami.

Co napsat do životopisu? Stručně a přehledně shrňte co nejlepší, zajímavé a pravdivé informace o sobě: odpovídající předchozí praxi, školy a školení. Popište, jak vaše práce vypadala a jaké úkoly jste v ní plnili. Nezapomeňte vyzdvihnout, jaké úspěchy jste dosáhli. Čím lépe a kompletněji životopis napíšete, tím větší šanci máte, že personalistu zaujme. Před odesláním či zveřejněním na internetu nezapomeňte veškeré údaje zkontrolovat!

Životopis (Curiculuum Vitae) nemusíte vyrábět od nuly, použijte některé šablony, které nabízejí jednotlivé servery. Nemusíte ho zveřejňovat pouze na serverech určených pro hledání práce. Máte-li profil na Facebooku, LinkedInu nebo na jiné sociální síti, můžete s ním své CV na některém z portálů pro hledání práce propojit.